Sāpes locītavās | Sāpes kuņģī | Enurēze | Dismenoreja (amenoreja) un disfunkcionālā asiņošana | Amenoreja | Disfunkcionālas asiņošanas | Smēķēšana | Impotence

Adatu terapija un piededzināšana.

Adatu terapijas un piededzināšanas metožu īpatnība ir slimību ārstēšana pamatojoties uz ķīniešu tradicionālajā medicīnā stingri noteiktiem sindromiem. Ar sindromu tradicionālajā ķīniešu medicīnā tiek atzīmēta simptomu grupa, kas ļauj patoloģisku procesu attiecināt noteiktam veidam kā saistībā ar tā rašanos, tā arī pēc tā būtības.

Par pašu vienkāršāko piemēru var kalpot „karstuma” (drudža) vai „aukstuma” sindromi. Kuņģa „karstums”(drudzis) izpaužas mutes gļotādas iekaisuma procesos; „aukstuma” sindroma klasisks piemērs ir saaukstēšanās.

Vēl viena tradicionālās ķīniešu medicīnas īpatnība ir divi vispārēji principi:

  • ārstēt vienu un to pašu slimību ar dažādiem paņēmieniem;
  • ārstēt ar vienu un to pašu paņēmienu dažādas slimības.

Šeit mēs pastāstīsim par dažādu saslimšanu un stāvokļu ārstēšanu ar ķīniešu medicīnas palīdzību, izņemot tos, kuriem veltītas atsevišķas dotās mājas lapas sadaļas.

Sāpes locītavās

Sāpes locītavās (apakšžokļa, elkoņa, ceļu, gūžu, mugurkaula, pēdas un pleca) – viens no daudzu saslimšanu simptomiem, pie kurām rietumu klasifikācijā tiek pieskaitīti traumatiskais, infekciozais, reimatiskais un reimatoīdais artrīti, podagra, artropātijas, artrozes, deģenerējošās locītavu saslimšanas, miozīts, bursīts utt.

Ķīniešu medicīna visas locītavu slimības uzskata kā „Bi” sindromu. Ar šī sindroma veidu tiek domāta enerģijas kustības traucējuni, bloks, dažādu faktoru ietekmē locītavās radies sastrēgums.

Locītavu sāpju ārstēšana, pielietojot ķīniešu medicīnas metodes, ir enerģijas kustības - komunikācijas atjaunošana, bloka noņemšana, atbrīvošana no asins un enerģijas sastrēguma. Bez adatu terapijas un piededzināšanas īpaši ieteicami ir lāzerterapija un guaša metode.

Kurss, atkarībā no locītavas bojājuma veida, var iekļaut sevī adatu terapiju, piededzināšanu, elektropunktūru un citus paņēmienus. Kursa ilgums – vidēji ir 10 procedūras, tādēļ, ja tekstā nav norādīts savādāk, tad „vidējs” nozīmēs „ne mazāk kā 10”).

Kuņģa sāpes

Teiciens „sāp kuņģis” ir bieži sastopams, kaut gan pareizāk būtu runāt par sāpēm vēderā, jo vēdera dobumā, izņemot kuņģi, atrodas resnās un tievās zarnas, aizkuņģa dziedzeris, aknas un žultspūslis. Tāpat kā kuņģis, arī šie orgāni var būt sāpīgi. Tāpēc, visupirms kā rietumu, tā arī austrumu medicīnas ārsta uzdevums ir noteikt sāpju pirmavotu.

Tālāk, ja sāpju avots ir noteikts, nepieciešams noskaidrot to iemeslu. Kā piemēru aplūkosim sāpes kuņģī.

No rietumu medicīnas viedokļa sāpes kuņģī ir akūts vai hronisks kuņģa sieniņas gļotādas iekaisums vai gļotādas erozija (čūla), kas var sasniegt sieniņas muskuļu slāni un, īpaši smagos gadījumos novest pie tās plīsuma. Par iemeslu tādiem stāvokļiem var būt: pārmērīga alkohola lietošana, asi ēdieni, medikamentu lietošana (īpaši nespecifisko pretiekaisuma medikamentu), kā arī stress.

Tradicionāli ķīniešu medicīnā sāpes kuņģī, kā arī sāpes vispār, ir kuņģa Qi – enerģijas bloka sekas. Savukārt šāds bloks var būt kuņģa “karstuma” sindroma, flegmas sindroma sekas – kad kuņģa un aizkuņģa dziedzera normālā enerģija tiek bloķēta ar pārlieku gļotu daudzumu, aukstumu kuņģī, arī kā asins sastrēguma sekas u.c. iemesli.

Kuņģa sāpju ārstēšana ar ķīniešu medicīnas metodēm ir diferencēta sindromās terapijas pielietošana, kas tiek virzīta uz kuņģa enerģijas bloka noņemšanu.

Kursā, atkarībā no sindroma un saslimšanas stadijas, pielieto adatu terapiju, piededzināšanu, fitoterapiju un lāzerterapiju. Kursa ilgums – individuāls. Liela nozīme vēdera sāpju ārstēšanā, kā papildus metodei kombinētajā terapijā, ir ķīniešu pēdu masāžai.

Enurēze

Enurēze ir urinēšana miegā bērniem, kas vecāki par 3 gadiem. Svarīgi pie tam atšķirt no enurēzes patiesu urīna nesaturēšanu, kas var būt, piemēram, pie urīnpūšļa paralīzes, kā sekas muguras smadzeņu bojājumam, vai kā sekas urīnpūšļa sfinktera nepietiekamībai.

Starp iemesliem, kas tieši izraisa enurēzi rietumu medicīna min funkcionālus traucējumus – automātisks urīnpūšļa iztukšošanās reflekss pie traumējošiem psihiskiem faktoriem; uroloģiskie cēloņi – urīnceļu defekti vai infekcijas (arī cērmes); vispārējie iemesli – piemēram tādas sistēmsaslimšanas kā tuberkuloze, organisma novājināšanās, bērna garīgā atpalicība.

Ķīniešu medicīna enurēzi uzskata par saslimšanu, kas saistīta ar gremošanas trakta, plaušu, nieru un urīnpūšļa funkcionālo vājumu.

Enurēzes ārstēšanai ķīniešu medicīnā tiek pielietotas adatu terapija, piededzināšana un citas metodes, kas virzītas uz energijas papildināšanu, tas aktivitātes pastiprināšanu.

Minimālais kursa ilgums – 5 procedūras, ar sekojošu atkārtošanu, vai individuāli.

Dismenoreja (amenoreja) un disfunkcionālā asiņošana

Ar dismenoreju tiek domātas sāpīgas menstruācijas, kas var būt pirmreizējas – rodas sākoties mēneša ciklam un izbeidzas līdz ar pirmo grūtniecību vai dzemdībām, un otrreizējās, kas var parādīties jebkurā sekojošā dzīves periodā līdz klimaksam.

Iemesli var būt hormonālais disbalanss pie pirmreizējās dismenorejas, un iekaisuma vai audzēju sekas pie otrreizējās dismenorejas.

Ķīniešu medicīna tradicionāli izšķir pirmsmenstruāciju sāpes un to iemesls ir enerģijas bloks un asins sastrēgums, kā arī sāpes menstruācijām sākoties, kā iemesls ir energijas nepietiekamības aukstuma sindroms.

Tādā veidā top skaidra ārstēšanas taktika: bloka noņemšana un asins atdzīvināšana – vienā gadījumā, otrā – energijas nepietiekamības novēršana un sasildīšana.

Ārstēšana notiek pēc individuāla plāna, pielietojot akupunktūras un piededzināšanas metodes.

Amenoreja

Pilnīgs menstruāciju iztrūkums pacientēm, kas vecākas par 18 gadiem, ir pirmreizējā amenoreja. Sekundāra amenoreja tiek diagnosticēta, ja menstruācijas nav pēdējos trīs mēnešus.

Pēc rietumu medicīnas uzskatiem pirmreizējā vai sekundāra amenoreja var rasties endometrīta, audzēju vai olnīcu policistozes dēļ, iedzimtu attīstības kaišu dēļ, pie sistēmsaslimšanām, tāpat arī smagām hormonālās sistēmas saslimšanas formām, centrālās nervu sistēmas bojājumu dēļ – traumām, audzējiem, kā arī psihogēno iemeslu dēļ – piemēram emocionālā šoka ietekmē.

Tradicionālā ķīniešu medicīna amenoreju uzskata kā sekas asins izžūšanai un nieru enerģijas tukšumam, vai arī kā sekas enerģijas bloķēšanai saistībā ar sastrēgumu aknās.

Ārstēšanas taktika ir atkarīga no sindroma veida un nozīmē nieru enerģijas tonizēšanu un asins barošanu vienā gadījumā, vai aknu darbības regulēšanu, asins sastrēguma ārstēšanu un Chong – mai un Ren – mai kanālu regulēšanu.

Kursa ilgums – individuāls.

Disfunkcionālas asiņošanas

Ar to tiek domātas priekšlaicīgas menstruācijas, aizkavējušās menstruācijas un pilnīgi neregulāras menstruācijas.

Kā iemeslus tam rietumu medicīna min hormonālos traucējumus, bet ķīniešu medicīna disfunkcionālo asiņošanu uzskata kā sekas nelīdzsvarotībai starp brīnišķīgajiem Chong – mai un Ren – mai kanāliem, kas var rasties gremošanas sistēmas, nieru tukšuma vai aknu karstuma rezultātā.

Ārstēšana ar akupunktūru, piededzināšanu, lāzerterapiju un citām metodēm virzīta uz līdzsvara sasniegšanu starp brīnišķīgajiem kanāliem, nieru, gremošanas sistēmas tonizēšanu, aknu darbibas normalizēšanu.

Kursa ilgums – individuāls.

Smēķēšana

Vēsturiski zināms, ka pirmie pētījumi, kas ļāva plaši pielietot akupunktūru tabakas smēķēšanas (atkarības no nikotīna) terapijā attiecināmi uz 70-to gadu sākumu. 1986.gadā Vispasaules akupunktūras Federācijā tika apstiprināta šīs atkarības korekcijas programma, kuras pamatprincipi joprojām tiek izmantoti visā pasaulē.

Statistika liecina, ka no pacienta puses izteiktas motivācijas gadījumā, veiksmīgas terapijas iespējamība ir ap 75 procentiem.

Pamata metode, ko pielieto atkarības ārstēšanā ir aurikulopunktūra (ausu adatu terapija) savienojumā ar adatu terapiju (korporālo akupunktūru). Iespējama elektropunktūras pielietošana.

Ārstēšanās kurss ir 7 dienas, pārtraukums un vēl 7 dienas.

Impotence

Ar šo terminu tiek domāts erekcijas trūkums, un kā sekas dzimumakta neiespējamība.

Kā tāda stāvokļa iemeslus rietumu medicīna izceļ ģenitāliju slimības, psihiskos faktorus, sistēmsaslimšanas, piemēram, diabēts, vai hormonālos traucējumus – pazeminātu hipofīzes funkciju.

Ķīniešu tradicionālā medicīna uzskata impotenci kā sirds un gremošanas trakta enerģijas vājuma sekas vai tā saucamās Ming – Men uguns vājumu. Impotenci izprovocēt var traucējumi nieru un aknu meridiānos, tā kā tie atbild par mazā iegurņa barošanu un sildīšanu.

Ārstēšanās ilgums individuāls, pielietojot akupunktūru (adatu terapiju), piededzināšanu, lāzerterapiju, dažādu veidu masāžu, pamatojoties uz rūpīgu izmeklēšanu un sindroma noteikšanu.